V našich obličejových štítech tlumočí do znakového jazyka také v České televizi

06.04.2020 - Chráněné dílny Charity Opava mají velký úspěch s ochrannými obličejovými štíty z plastu, které vyrábějí podle návrhu svého vedoucího Tomáše Rychlého. Dodaly je již nejen do Slezské nemocnice v Opavě nebo Městské nemocnice v Ostravě, ale denně je můžete spatřit také v České televizi. S ochranným štítem z Opavy totiž do znakové řeči tlumočí během vysílání z ostravského studia ředitelka Centra služeb pro neslyšící a nedoslýchavé Pavlína Zárubová.

Vedoucí Chráněných dílen Charity Opava Tomáš Rychlý ochranný štít navrhnul tak, aby se dal z polyesterové fólie typu PET-G Vivak vyrobit na speciálním laseru. Ten mají dílny v Jaktaři a tvoří na něm velmi pěkné a žádané výrobky. Po vyhlášení stavu nouze šly ale všechny zakázky stranou a laser se používal nejprve na střih šablon pro šití ochranných roušek a posléze také na výrobu štítů. Dílny již zdarma dodaly dvě stě štítů do Slezské nemocnice v Opavě a vyhověly také poptávce Městské nemocnice Ostrava, kam na oddělení interny a kardiologie putovalo zdarma dalších sto štítů.

Přes třicet štítů dostalo spolu s více než padesáti rouškami také Centrum služeb pro neslyšící a nedoslýchavé, jehož ředitelka Pavlína Zárubová je tlumočnicí do znakového jazyka. Štíty, které slouží celému středisku i jí samotné během tlumočení v České televizi, si velmi pochvaluje. „Velice si toho považujeme,“ říká. „I naše sociální služba se potýká s nedostatkem ochranných pomůcek, tím spíše, že je velmi specifická. Roušky šiji i sama, ale máme dvě stě klientů a sedmadvacet zaměstnanců,“ přidává slova díků s vysvětlením, že roušky jsou většinou při komunikaci s neslyšícími nepřekonatelnou bariérou. „Vámi vyrobený štít, který pomůže i dalším tlumočníkům do znakové řeči, je také mnohem lepší než helma, kterou mi původně dali v České televizi,“ dodává.

Děkujeme partnerům