Chráněné dílny Charity Opava

 

Chráněné dílny Charity Opava vytvářejí pracovní příležitosti pro lidi, kteří na volném trhu práce obtížně hledají zaměstnání. Řádné zaměstnání na pracovní smlouvu zde získají občané s tělesným a smyslovým znevýhodněním a jejich kombinacemi, lidé s nízkým vzděláním a ve věku nad 50 let. Provoz  a pracovní postupy jsou přizpůsobeny lidem s nejrůznějšími handicapy.
 

Chráněné dílny Charity Opava splňují podmínky pro náhradní plnění dle § 81 zákona č. 435/2004Sb., o zaměstnanosti.

 

Základní informace a historie

Historie chráněného zaměstnávání v Charitě Opava se začala psát  v roce 1996, kdy vznikly první chráněné dílny jako vedlejší zařízení Domu sv. Cyrila a Metoděje pro zrakově postižené ve Vlaštovičkách. Úmyslem a cílem vzniku těchto dílen bylo nabídnout zdravotně znevýhodněným lidem nejen důstojné bydlení, ale také práci, která by přispěla k jejich zařazení do širší společnosti.  Tyto chráněné dílny se v roce 1998 přestěhovaly do nových, větších prostor v Opavě-Jaktaři,  a daly tak vzniknout Chráněným dílnám sv. Josefa. V  roce 2006 byla uvedena do provozu nová Chráněná dílna Vlaštovičky. Obě dílny byly  zaměřeny  na výrobu nejrůznějších rukodělných výrobků v šicí, keramické, tkací a kompletační dílně.
 
V květnu roku 2002 zahájila svou činnost  v Charitě Opava Chráněná technická dílna pro zdravotně postižené na demontáže a separaci odpadu ve Velkých Hošticích. Chráněná technická dílna vznikla za podpory EU, MPSV, ÚP a Magistrátu města Opavy. Důvodem pro otevření tohoto typu pracoviště byla sílící potřeba vytvořit pracovní příležitosti pro zaměstnávání lidí těžce zaměstnatelných, zejména se změněnou pracovní schopností. Svým programem je dílna převážně orientována na zpracování klasických i nebezpečných odpadů, zejména elektroodpadu.  
 
Pro činnost této  Chráněné technické dílny Charita Opava usilovně hledala nové prostory. Toto úsilí bylo korunováno úspěchem v únoru 2019, kdy se Charitě Opava podařilo za přispění Biskupství ostravsko-opavského získat část rozsáhlého areálu bývalé strojní traktorové stanice na ulici Přemyslovců v Jaktaři. Na podzim roku 2020 byly dokončeny rozsáhlé rekonstrukce  a opravy budov, kam se postupně přesunuly všechny chráněné dílny opavské Charity. Velká kapacita areálu umožní další rozvoj zaměstnávání zdravotně handicapovaných. Chráněné dílny shromážděné „pod jednou střechou“ nesou název Chráněné dílny Charity Opava.
 
V současné době zaměstnáváme sto sedmdesát osob se zdravotním postižením.
 

Chráněné dílny Charity Opava splňují podmínky pro náhradní plnění dle § 81 zákona č. 435/2004Sb., o zaměstnanosti.

 
Činnost chráněné dílny významně podporuje ÚP ČR, MSK a statutární město Opava. Děkujeme.
 

Poslání a cíle

Posláním a cílem je poskytovat řádné zaměstnání občanům se zdravotním znevýhodněním na chráněných pracovištích.
 

Cílová skupina

Občané se zdravotním znevýhodněním, mobilní (schopni samostatně docházet do práce), soběstační v základní sebeobsluze.
Podle zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, je člověk se zdravotním znevýhodněním definován jako fyzická osoba, která je:
orgánem sociálního zabezpečení uznána plně invalidní (dále jen osoba s těžším zdravotním znevýhodněním),
orgánem sociálního zabezpečení uznána částečně invalidní,
rozhodnutím orgánu sociálního zabezpečení uznána zdravotně znevýhodněnou (dále jen osoba zdravotně znevýhodněná).
 
 

Nabídka služeb

Chráněná práce

Pracovní činnosti probíhají ve vhodně zvoleném nebo upraveném výrobním programu, s vybranou pracovní náplni, za zcela mimořádných pracovních podmínek upravených dle fyzických a psychických schopností zdravotně znevýhodněných zaměstnanců.
 

Nabídka výrobků a činností Chráněných dílen Charity Opava

Textilní výrobky

Vyrábíme žádané a ceněné tašky, polštáře, šité hračky a dekorativní předměty, bytový textil, módní doplňky a řadu dalších textilních výrobků. Jsme schopni ušít na zakázku  sedáky na židle, křesla či houpačky. Stříšky na stánky či šité obaly na cokoli. Výrobky našich dílen jsou k vidění například v hotelích v Paříži či Bruselu, jsme výhradní dodavatelé plyšové postavičky Hasík pro Hasičský záchranný sbor České republiky a podobně. Samozřejmostí je výroba zboží na zakázku. Dodáváme reklamní textil /trička, mikiny, ručníky/, pracovní oděvy. Děláme opravy oděvů, jsme schopni ušít doplňky, např. tašky na invalidní vozík…
 

Strojní vyšívání

Vyšíváme nášivky (např. pro hasiče či skauty), prapory, šerpy a další předměty.  Na Vaše přání a podle Vašeho návrhu umíme strojově vyšít například křestní roušky, firemní loga na trička, na montérky, mikiny, ručníky a mnoho dalšího. 
 

Výroba keramiky

Velký úspěch u zákazníků má i naše keramika. Tvoříme zahradní a bytovou dekorativní keramiku, a také užitné hrnky, tácy, misky, džbány… Navrhneme a vyrobíme keramické propagační předměty s možností umístění např. firemního loga. Naše výrobky dodáváme do zahradnických prodejen, květinářství, prodejen s dárky a podobně.  Realizujeme zakázky podle Vašich přání.
 

Laser

Téměř nevyčerpatelné jsou možnosti našeho gravírovacího a řezacího  CO2 laseru, který umí podle předem připravených programů řezat a gravírovat papír, sklo, lepenku, textil, plast, kov, kámen, polykarbonát, kůži i dřevo a vyrábět tak ohromné množství výrobků - dřevěných dekorací, razítek, jmenovek, propagačních a užitných předmětů. Záleží jen na zákazníkovi, jaký výrobek nesoucí jeho text či logo, si u nás objedná.  
 

Sítotisk a polep

Váš pracovní či reklamní textil jako jsou trička, mikiny, vesty, montérky či bundy potiskneme kvalitním sítotiskem. Nabízíme také možnost polepu, který snese vysoké teploty při praní a má dlouhou trvanlivost. Jsme schopni vyhovět velké firemní objednávce, ale také zákazníkovi, který chce 1 tričko opatřené polepem či potiskem, např. jako originální dárek k narozeninám.
Tiskneme buď zákazníkem dodaný textil, nebo jsme schopni zajistit textil od dodavatele, se kterým spolupracujeme.
 

Grafické návrhy originálních novoročenek

V rámci náhradního plnění jsme schopni vytvořit grafický návrh originálního PF přání a zajistit jeho tisk.
 

Dárkové kazety

Státním organizacím a komerčním firmám navrhujeme a dodáváme dárkové kazety pro jejich partnery a zákazníky. Výrobky z našich dílen jsme schopni dárkově zabalit jednotlivě nebo do sad, případně doplnit o regionální potravinové či jiné produkty.
 
 

Kompletační práce

Naši pracovníci také zvládnou kompletaci výrobků, balení, třídění, skládání, začišťování a podobně. K dispozici máme ruční nářadí, sloupovou vrtačku, ruční pákové lisy, tlakový vzduch i vysokozdvižné vozíky. 
Disponujeme také prostory pro hygienicky čistou  kompletaci, např. balení cukrovinek či čokolády nebo výše zmiňovaných dárkových kazet s mýdly či regionálními potravinami. 
 
 

Bezpečná skartace dokumentů

Ke skartaci přijímáme v naší chráněné technické dílně vytříděný i nevytříděný papír (celé šanony, závěsné složky, PE složky, knihy, kroužkové vazby, voskový papír). 
Nabízíme také profesionální skartaci dokumentů na velkokapacitních strojích INTIMUS s certifikací Národního bezpečnostního úřadu na stupeň utajení Důvěrné. Skartace probíhá v uzavřeném prostoru a pod kamerovým dohledem a po jejím ukončení dostane zákazník, který může být v případě zájmu osobně přítomen, skartační protokol. 

 

Demagnetizace

Těm, kteří potřebují například v návaznosti na směrnici GDPR likvidovat data na svých hard discích, nabízíme službu demagnetizace na zařízení INTIMUS 9000, využívaný pro likvidaci dat také aliancí NATO. Zařazení se vejde do kufru auta a zaměstnanci s ním mohou přijet přímo k zákazníkovi. 
 

Likvidace odpadu a elektroodpadu, včetně nebezpečného

Naše chráněná technická dílna nabízí také zpracování odpadů v souladu s provozním řádem, schváleným MSK. Likvidujeme TV a monitory, bílé zboží – pračky, myčky, sporáky, mikrovlnné trouby a podobně, PC, tiskárny, kopírky, telefony, skenery, vysavače, bojlery, topinkovače, rádia, videa, kabely, motory, trafa a další elektromateriál. Při větším objemu jsme schopni odpad naložit a odvézt. Vydáváme doklad o likvidaci odpadu. Charita Opava je certifikována dle ISO 9001 a 14001.
 
 

E-SHOP:

Výrobky z našich dílen  nabízí náš internetový obchod: www.kramekprotebe.cz
 

Naše výrobky můžete zakoupit v těchto kamenných prodejnách v Opavě:

Obchůdek v supermarketu Terno v Opavě–Jaktaři - Krnovská 165 - PO–PÁ 8–18

Obchůdek v OC Breda & Weinstein - U Fortny 10 (1. poschodí naproti poště) - PO–PÁ 9–20, SO 9–14.30

Prodejní sklad (v montovaných kontejnerech přímo před dílnami) - Přemyslovců 37 (na konci Jaktaře směrem na Stěbořice) - PO–PÁ 8–15.30

 
 

 

Aktuality střediska

Ivan Trojan dostal po hře Žáby keramickou žábu z charitních dílen

Originální keramickou sošku žáby v rybníku vyrobenou v Chráněných dílnách Charity Opava dostal ve středu 22. května darem při děkovačce po vystoupení v opavském kině Mír herec Ivan Trojan. Trojan totiž v Opavě krátce po pražské premiéře představil monodrama Žáby, které pro něj napsal u příležitosti jeho životního jubilea dvorní autor Petr Zelenka. Sošku Ivanu Trojanovi na jevišti předala vedoucí dílenského marketingu Ludmila Slaninová.

Více aktualit

Děkujeme partnerům