Tříkrálová sbírka

 

Vítáme Vás na stránkách Tříkrálové sbírky!
Tříkrálová sbírka, největší charitativní sbírková akce v naší zemi, jejíž výnos každoročně putuje prostřednictvím Charity ČR na pomoc lidem v nouzi, proběhla od 1. do 15. ledna 2023. 

Máme spočítáno a s radostí Vám oznamujeme, že na Opavsku darovali dárci do kasiček nebo poslali na účet neuvěřitelnou částku:  2 794 811 Kč! 
Děkujeme.
Ceníme si Vaší přízně a podpory.
Děkujeme všem spolupracovníkům a dobrovolníkům.
Děkujeme také všem štědrým dárcům.

 

 

Termín Tříkrálové sbírky 2023

Místa, kde můžete v Opavě přispět do statické TKS pokladničky

O sbírce

Kde budou vaše dary pomáhat?

Akce pro koledníky

Soutěž o nejlepší tříkrálové foto

Proč píšeme na dveře domů K+M+B+letopočet?

Video - Jak koledovat

Návrh scénáře návštěvy Tří králů (pdf)

Výsledky Tříkrálové sbírky

Fotokoutek - Tříkrálový průvod 2020

Rozdělení sbírky

Kontakt na koordinátorku Tříkrálové sbírky 2023

 

Termín Tříkrálové sbírky 2023

Tříkrálová sbírka 2023  bude probíhat v celé ČR od neděle 1.ledna do neděle 15. ledna 2023. Možnost zúčastnit se koledy online a přispět na tříkrálový účet platí až do konce ledna 2023.

Místa, kde můžete v Opavě přispět do statické TKS pokladničky

Lékárny: Lékárna  AGEL - Partyzánská 7 (Kateřinky), lékárna LEMON (v hypermarketu Albert na Olomoucké ulici), lékárna LEMON - Hlavní 120 (Žabka - Kylešovice),  lékárna MG Medical Center - Ostrožná 27, Lékárna Slezské nemocnice - Olomoucká 86

Střediska Charity Opava: ředitelství - Přemyslovců 26, Mraveneček - Neumannova 3, Denní stacionář pro seniory - Kylešovská 4, Občanská poradna - Kylešovská 10, Chráněné dílny Charity Opava - Přemyslovců 37

Prodejny: Krámek PRO TEBE - Kolářská 14 (naproti kinu Mír), obchůdek v supermarketu Terno v Opavě–Jaktaři - Krnovská 165, obchůdek v OC Breda & Weinstein - U Fortny 10 (1. poschodí naproti poště), prodejní sklad (v montovaných kontejnerech přímo před dílnami) - Přemyslovců 37 (na konci Jaktaře), VAMA - kopírky, tiskárny - Komárovská 9

Další místa: farní úřad - Almužnická 2, Kavárna Obecního domu - Ostrožná 236, kavárna La Cafe - Horní nám.34, Květinová dílna Anděl - Krnovská 104

 

O sbírce

Tříkrálová sbírka je největší dobročinnou akcí v České republice. Má více než dvacetiletou tradici. Do její organizace se jen na Opavsku zapojuje každoročně přibližně 1 400 dobrovolníků.
Stala se svátkem lidské vzájemnosti – koledníci v kostýmech tří králů obdarovávají zpěvem, přáním Božího požehnání a všeho dobrého v novém roce a nabízejí dárcům možnost přispět finančním darem. Tyto finanční dary pak prostřednictvím Charity ČR pomáhají tisícům potřebných.

Kde budou vaše dary pomáhat?

Výnos z Tříkrálové sbírky 2023, který připadne Charitě Opava, plánujeme využít na pomoc:

  • Seniorům a  vážně nemocným pacientům, o které se naše terénní služby starají v jejich domácím prostředí. Péče o vážně nemocné je pro rodiny často také finančně náročnou záležitostí - rádi bychom pro ně pořídili zdravotnický, ochranný a hygienický materiál nad rámec úhrad zdravotních pojišťoven.  Část výtěžku bychom rádi využili jako spoluúčast schváleného projektu na obměnu vozového parku naší pečovatelské služby.

  • Našim zrakově postiženým a nevidomým  masérům, kterým poskytujeme práci v rámci chráněného zaměstnávání. Naším záměrem je zlepšení jejich pracovních podmínek a zázemí.

Akce pro koledníky

  • 6. ledna  v 18 hod. u sv. Vojtěcha na Dolním nám. – Slavnost Tří  králů - mše svatá s požehnáním koledníkům. Bylo by hezké, kdyby děti přišly v kostýmech nebo alespoň s korunkami.
  • Úterý 7. února v 16 hod. v kině Mír v Opavě slavnostní vyhodnocení sbírky – losování o ceny – menší děti  stavebnice LEGO, starší děti  losování o chytrý mobil, sluchátka, reproduktory apod., vyhodnocení soutěží, japonský animovaný film
  • Úterý 28. února v 11 hod. – bruslení na zimním stadionu v Opavě
  • 31. března plavání v aquaparku v Kravařích.

Soutěž o nejlepší tříkrálové foto

Vyhlašujeme soutěž o nejlepší tříkrálové foto
Jak se můžete soutěže zúčastnit? Koledníci Tříkrálové sbírky musí pořídit foto své kolednické skupinky a snímek odeslat do 20. ledna 2023 na e-mail trikralovka-selfie@charitaopava.cz. Komise, ve které zasedne také redaktorka REGIONU OPAVSKO Tereza Pustková, bude hodnotit jak originalitu fotografie i kostýmů, tak celkový dojem. Na vítěze čekají hodnotné knižní poukázky a ty nejlepší snímky budou posléze zveřejněny v týdeníku REGION OPAVSKO. 
Kromě toho budou všechny fotografie vystaveny na webu Charity Opava a promítány budou rovněž 7. února v kině Mír během slavnostního vyhlášení výsledků Tříkrálové sbírky 2023. 

 

Proč píšeme na dveře domů K+M+B+letopočet?

V naší zemi má koledování spojené s žehnáním domů na svátek Tří králů dlouhou tradici.

Na dveře domů píšeme požehnanou křídou K+M+B+letopočet (nebo správněji C+M+B+letopočet).  U písmen se nejedná o zkratky jmen Tří králů (to dodala až lidová tvořivost), ale jde o počáteční písmena z latinského  Christus mansionem benedikat, což překládáme jako Kristus ať žehná tomuto domu – po celý rok, proto ten letopočet. Křížky pak jsou symbolem požehnání nebo také Boha Otce, Syna a Ducha svatého – nejde tedy o znaménko plus smiley.

 

Rozdělení sbírky

Výnos sbírky je rozdělen podle vnitřního klíče Charity ČR takto: 
65 % vybraných prostředků se vrací Charitám, které je vykoledovaly, 15 % je určeno na velké diecézní projekty zůstává tedy rovněž v regionu, 10 % na rozvojové projekty v zahraničí a do krizového fondu při mimořádných událostech, 5 % na projekty Charity Česká republika, 5 % jsou zákonné režie sbírky.

 

Kontakt na koordinátorku Tříkrálové sbírky 2023

Marie Hanušová, koordinátorka Tříkrálové sbírky 2022

E-mail: tks@charitaopava.cz

Tel. 604 175 518

Charita Opava, Přemyslovců 26, 747 07  Opava-Jaktař

 

Aktuality střediska

Více aktualit

Děkujeme partnerům