Tříkrálová sbírka

 

Vítáme Vás na stránkách letošní mimořádné Tříkrálové sbírky 2021!

Dary z pokladniček jsou sečteny. Výnos z pokladniček  činí 1 257 591 Kč a k němu je třeba přičíst průběžný výsledek online koledy, který  k 8. 2. 2021 činil 375 644 Kč. Podrobné výsledky z jednotlivých obcí najdete níže v oddílu Výsledky Tříkrálové sbírky.

Srdečně děkujeme všem dárcům a spolupracovníkům!

Stále - až do konce dubna 2021 -  je možno zúčastnit se koledy online, přispět na tříkrálový účet a podpořit tak dobrou věc.

Číslo účtu Tříkrálové sbírky: 66008822/0800, VS pro Opavu: 77708012

 

Děkujeme Vám za Vaši štědrost!

Termín Tříkrálové sbírky 2021

O sbírce

Sbírková místa,kde můžete přispět

Kde budou vaše dary pomáhat?

Co se pořídilo z vykoledovaných prostředků při Tříkrálové sbírce v roce 2020

Doporučení a informace pro koledníky a místní koordinátory TKS 2021

Proč píšeme na dveře domů K+M+B+letopočet?

Video - Jak koledovat

Návrh scénáře návštěvy Tří králů (pdf)

Akce pro koledníky

Výsledky Tříkrálové sbírky

Fotokoutek - Tříkrálový průvod 2020

Rozdělení sbírky

Kontakt na koordinátora Tříkrálové sbírky 2020

 

Termín Tříkrálové sbírky 2021

Tříkrálová sbírka 2021 proběhne v celé ČR od pátku 1. do neděle 24. ledna 2021. Možnost zúčastnit se koledy online a přispět na tříkrálový účet platí až do konce dubna 2021.

 O sbírce

Tříkrálová sbírka je největší dobročinnou akcí v České republice. Má dvacetiletou tradici. Do její organizace se jen na Opavsku zapojuje každoročně přibližně 1400 dobrovolníků.
Stala se svátkem lidské vzájemnosti – koledníci v kostýmech tří králů obdarovávají zpěvem, přáním Božího požehnání a všeho dobrého v novém roce a nabízejí dárcům možnost přispět finančním darem. Tyto finanční dary pak prostřednictvím Charity ČR pomáhají tisícům potřebných.

Sbírková místa, kde můžete přispět

Lékárny:
Klášterní lékárna, Sušilova 1
Lékárna AGEL, Partyzánská 7
Lékárna LEMON, Hlavní 120 Kylešovice - Žabka
Lékárna LEMON, Olomoucká 115 (Albert Hypermarket)
Lékárna MG Medical Center, Ostrožná 27
Lékárna POLIKLINIKA, Slezského odboje 3
Lékárna SN Opava, Olomoucká 86
Lékárna Veronica, Gudrichova 9 
BENU lékárna (Globus), Těšínská 83
Dr. Max lékárna (Kaufland), Hlučínská 49
Dr. Max lékárna, Masarykova 19
Dr. Max lékárna (Breda), U Fortny 10
Lékárna Hradec
Opava – prodejny Tempo:
Tempo market,  Olomoucká 81
TUTY, Vaškovo nám. 5
TUTY, Horní nám. 1
TUTY,  Ruská 54 (Kylešovice)
TERNO, Krnovská 165

Opava - prodejny Hruška:
Hruška, Bílovecká 99
Hruška, Bílovecká 62
Hruška, Šrámkova 128

Hruška, Tyršova 38

Charita Opava:

Recepce na ředitelství - Přemyslovců 26 (Jaktař) 

Charitní pečovatelská služba - Kylešovská 4

Chráněné dílny Charity Opava - Přemyslovců 37 (Jaktař)

Mraveneček - Neumannova 3

Farní úřad farnosti Panny Marie, Almužnická 2, Opava

VAMA, kancelářská technika, Komárovská 9, Opava

Kavárny:  La Café (Horní nám.), Kavárna Obecního Domu

Prodejna Komfor, Boženy Němcové 4

Sbírková místa v obcích:

Branka u Opavy - obchod JO,  Brumovice -  Potraviny Nováková,  CBA potraviny Krusberská , smíšené zboží Šůstková, Deštné - u obecního domu 17.1. (10-11h), Dolní  Životice - OÚ, obchod TUTY, Hlavnice - OÚ, kostel, obchod, Hněvošice - obchody, OÚ,  Hořejší Kunčice - hřiště  17.1. (11-12h.), Hradec nad Moravicí - městský úřad, lékárna, kostel, obchod Hruška, obchod TUTY, Chvalíkovice - OÚ, obchod Nováková, Jamnice - knihovna, Komárov - obchod TUTY, OÚ, Lhotka u Litultovic - OÚ,Litultovice - obchod, kostel,  Loděnice - místní kaplička v určených časech, Melč - OÚ, obchod JO, Neplachovice - obchod TUTY, Nové Lublice - obchod, Oldřišov - kostel, fara, obecní úřad, ordinace praktického lékaře, obchod Hruška, Otice -  řeznictví Gebauer, prodejna obchod TUTY, Raduň - OÚ, obchod, Skřipov - OÚ, obchod tuty, Služovice - OÚ, kostel, obchod, Stěbořice - kostel, obchod Tempo, obchod Stakro,  Suché Lazce - pošta, obchod Tempo, Uhlířov - OÚ,  Vávrovice - obchod, pošta, Úblo - obchod Tuty,  Velké Heraltice - obchod Tempo, Velké Hoštice -  kostel (časy budou vyhlášeny), trafika, obchod Hruška, květinářství Tulipán, obchod s krmivy Vitásková,  Vlaštovičky - hřiště 14.1. 9.30- 17, Vršovice - OÚ, Žimrovice - obchod

Kde budou vaše dary pomáhat?

Výnos z Tříkrálové sbírky 2021 plánujeme využít na pomoc:

  • Nemocným seniorům a pacientům v terminálním stádiu, kterým naše terénní služby, mezi něž patří charitní ošetřovatelská služba, charitní pečovatelská služba a mobilní hospic Pokojný přístav, pomáhají v domácím prostředí. Pro ně potřebujeme pořídit osobní automobil na CNG, a také zdravotnický a ochranný materiál.
  • Lidem s mentálním postižením a chronickým duševním onemocněním, kterým poskytujeme služby v sociálně terapeutické dílně Radost. Rádi bychom vykoledované peníze použili na finanční spoluúčast dlouho plánované rozsáhlé přestavby, která už začala a je financovaná z Integrovaného regionálního operačního programu.

 

Co se pořídilo z vykoledovaných prostředků při Tříkrálové sbírce v roce 2020

Vaše dary nám umožnily například podpořit naše terénní služby, mezi něž patří charitní ošetřovatelská služba, charitní pečovatelská služba a mobilní hospic Pokojný přístav. Všechny tři služby pomáhají seniorům a vážně nemocným lidem v domácím prostředí. Pro ně jsme mohli pořídit polohovací postele, invalidní vozíky, kyslíkové koncentrátory a další zdravotnický a ochranný materiál. 

Velkou radost nám udělalo (a mnoho sil nás stálo smiley) dokončení přestavby a přestěhování chráněných dílen. Tuto přestavbu jsme mohli dokončit  i díky Vašim darům. V Chráněných dílnách Charity Opava nachází smysluplné zaměstnání více než 160 lidí s nejrůznějšími handicapy, kteří by jinak neměli možnost si práci najít

Také ve stacionáři Mraveneček, který poskytuje služby mladým lidem s těžkým tělesným a mentálním postižením, jsme mohli udělat dílčí úpravy, které nám pomohou vylepšit prostředí, ve kterém se naši klienti pohybují. 

A nakonec - v charitním středisku Naděje, které poskytuje pomoc lidem v krizi, jsme díky Vašim darům mohli udělat drobnou stavební úpravu, která umožní

zajistit nerušený, diskrétní prostor.

Doporučení a informace pro koledníky a místní koordinátory TKS 2021

Vážení a milí tříkráloví spolupracovníci a koledníci, děkujeme Vám všem za ochotu koledovat.

Vzhledem k současnému zhoršení  epidemiologické situace rozhodlo vedení Charity ČR,  že pokud bude trvat 5. stupeň protiepidemického systému (PES), nebude probíhat fyzické koledování. To znamená, že nikde nebudou chodit skupinky Tří králů v kostýmech a s pokladničkami. Je možné pouze umístění kasiček na veřejně přístupných místech – na obecních úřadech, v kostelích, v obchodech, v lékárnách, v informačních centrech apod.

Pokud se epidemiologická situace v průběhu ledna změní k lepšímu a bude platit 4. stupeň, jsou koledníci v mnoha obcích na Opavsku i v Opavě připraveni na koledu vyrazit.

Hromadné akce pořádané jako poděkování koledníkům se ruší. (Je možné je uspořádat, až bude situace příznivější.)

 

Proč píšeme na dveře domů K+M+B+letopočet?

V naší zemi má koledování spojené s žehnáním domů na svátek Tří králů dlouhou tradici.

Na dveře domů píšeme požehnanou křídou K+M+B+letopočet (nebo správněji C+M+B+letopočet).  U písmen se nejedná o zkratky jmen Tří králů (to dodala až lidová tvořivost), ale jde o počáteční písmena z latinského  Christus mansionem benedikat, což překládáme jako Kristus ať žehná tomuto domu – po celý rok, proto ten letopočet. Křížky pak jsou symbolem požehnání nebo také Boha Otce, Syna a Ducha svatého – nejde tedy o znaménko plus smiley.

 

Akce pro koledníky

1. Soutěž o nejkrásnější tříkrálové foto nebo selfie

Pošlete nám fotografii nebo selfie z vašeho koledování! Nejlepší snímky vyhodnotí odborná komise a budou zveřejněny v REGIONU OPAVSKO i na webových stránkách Charity Opava a jejich autoři vyhrají hodnotné ceny.
Fotografie zasílejte do neděle 24. ledna 2021 na mail trikralovka-selfie@charitaopava.cz. 

2. Soutěž o skvělé video #koledaopava2021

Sdílejte fotky nebo videa s hashtagem #koledaopava2021 a soutěžte o super ceny. Všechny příspěvky s tímto hashtagem zařadíme do slosování a vylosujeme tři šťastlivce, kteří od nás dostanou dárek. Počet příspěvků na jednu osobu není omezen. Čím více toho nasdílíte, tím větší šanci na výhru máte. Se stejnou fotografií se můžete zúčastnit obou soutěží.
Účastí v soutěži souhlasíte se zveřejněním soutěžní fotky, obrázku nebo videa na našem webu, případně na sociálních sítích nebo v tištěných materiálech Charity Opava.

3. Soutěž o nejlepšího tříkrálového spisovatele

Patříte-li k těm, kteří rádi píší příběhy nebo básničky (ať už jste velcí nebo ještě malí), je tato literární soutěž určena právě Vám. Napište nám o svých zážitcích z koledování. Stačí pár řádků, ale můžete se také rozepsat a zaznamenat, co pěkného nebo i smutného jste během příprav nebo samotného koledování zažili. Co Vás rozesmálo, dojalo či rozplakalo. Ty nejlepší příspěvky zveřejníme a odměníme. Příspěvky posílejte na mail tks@charitaopava.cz nebo pošlete na adresu Charita Opava, Přemyslovců 26, 747 07 Opava – Jaktař do neděle 24. 1. 2021.

 

Bruslení  a plavání - akce pro koledníky

Zatím nemůžeme pořádat žádné hromadné akce. Bude-li to možné na jaře, rádi pozveme všechny koledníky k bruslení na zimním stadionu a k plavání v aquaparku. smiley

 

Sluníčkové odpoledne

Pro koledníky Tříkrálové sbírky je také určeno zábavné Sluníčkové odpoledne, které pořádáme vždy na konci června v areálu Charity v Jaktaři.

 

Rozdělení sbírky

Výnos sbírky je rozdělen podle vnitřního klíče Charity ČR takto: 
65 % vybraných prostředků se vrací Charitám, které je vykoledovaly, 15 % je určeno na velké diecézní projekty, 10 % na rozvojové projekty v zahraničí a do krizového fondu při mimořádných událostech, 5 % na projekty Charity Česká republika, 5 % jsou zákonné režie sbírky.

 

Kontakt na koordinátora Tříkrálové sbírky 2021

Marie Hanušová, koordinátorka Tříkrálové sbírky 2021

E-mail: tks@charitaopava.cz

Tel. 604 175 518

Charita Opava, Přemyslovců 26, 747 07  Opava-Jaktař

 

Aktuality střediska

Tříkrálová sbírka trvá až do konce dubna, byť může připomínat příznačné sáňky v létě

Jako sáňky v létě. Tak asi na mnohé působí to, že letošní Tříkrálová sbírka, která za normálních okolností probíhá v lednu, letos pokračuje až do konce dubna. Jenže koronakrize mnohé postavila na hlavu. Protože koledníci nemohli letos v lednu chodit po domech a bytech, přesunula se sbírka do online prostoru nebo bylo možné přispět do statických pokladniček, např. v obchodech či lékárnách. I proto se Charita Česká republika rozhodla její průběh prodloužit.

Více aktualit

Děkujeme partnerům