Denní stacionář Mraveneček, středisko Charity Opava, poskytuje ambulantní služby mladým lidem s těžkým tělesným a mentálním postižením z Opavy a okolí. Posláním stacionáře je pomáhat těmto lidem dosáhnout co nejvyšší soběstačnosti a současně jim umožnit smysluplně trávit volný čas v kolektivu vrstevníků.
Ostroj a.s. poskytl příspěvek na pomůcky Montesoriho a mobilní klimatizaci pro Denní stacionář pro děti s kombinovanými vadami - Mraveneček.
Projekt denního stacionáře byl podpořen z grantu Nadace OKD.
Základní informace
Mraveneček nabízí úlevu rodinám, které nepřetržitě pečují o osobu s kombinovanými vadami. Rodinný příslušník tráví určitou dobu ve stacionáři a tak vzniká rodině prostor na oddych a načerpání nových sil. Postaráme o to základní (jídlo, teplo, pocit bezpečí a zájmu druhého). Ale nejen to - naší snahou je také každého individuálně, alespoň o mravenčí krůček posunout dále. K tomu slouží různé metody práce, které ve stacionáři používáme.
Provozní doba:
Po - Pá 7 - 15 hod.
Poslání a cíle
Poslání:
Denní stacionář Mraveneček, středisko Charity Opava, poskytuje ambulantní služby lidem s kombinovaným a mentnálním postižením z Opavy a okolí. Posláním stacionáře je pomáhat těmto lidem dosáhnout co nejvyšší soběstačnosti a současně jim umožnit smysluplně trávit volný čas v kolektivu vrstevníků.
Cílem DS Mraveneček je, aby každý uživatel:
rychle a dobře si ve stacionáři zvykl
poznal zde nové lidi, našel si kamarády
mohl dělat to, co ho baví (v rámci možností stacionáře)
naučil se něco nového, tak aby byl samostatnější
cítil se zde dobře a příjemně
Cílová skupina
Pro koho tady jsme (cílová skupina):
Pro osoby s kombinovaným a mentálním postižením (věková hranice pro vstup do služby je 16 - 35 let), trvale žijící v Opavě a spádové oblasti Opavska (bývalý okres Opava), a jejich soběstačnost je z důvodu postižení natolik snížená, že potřebují pomoc jiné fyzické osoby v celodenní péči o sebe. Jedná se o osoby zařazené do kategorie III. a IV. stupně závislosti.
Vyloučen je pobyt osob nemocných, osob s výraznými poruchami chování, osob, jejichž stav vyžaduje zdravotní péči a také osob komunikujících jazykem, který neovládáme (cizinci bez tlumočníka nemluvící česky, slovensky).
Zásady (principy) služby
vážíme si každého uživatele
podporujeme ho, aby si věřil a uměl se rozhodovat
respektujeme jeho názory, volby, rozhodnutí
zajímají nás potřeby každého individuálně
hledáme, co by uživatele mohlo bavit a rozvíjet
chceme, aby se u nás uživatel cítil bezpečně
snažíme se naši službu stále zlepšovat
Nabídka služeb
Základní činnosti dle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách:
pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu
pomoc při osobní hygieně nebo poskytnutí podmínek pro osobní hygienu
poskytnutí stravy
výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti
zprostředkování kontaktu se společenským prostředím
sociálně terapeutické činnosti
pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí
Metody a rozšiřující činnosti stacionáře:
Míčkování (speciální masáž při dýchacích problémech - rýma, zahlenění, nachlazení)
Ergoterapie (nácvik sebeobsluhy, umění se zaměstnat)
Alternativní komunikace (využívání náhradních komunikačních systému dle schopností uživatele- mimika, cílené pohledy očima, gesta, piktogramy…)
Senzorická stimulace (podpora zrakového, sluchového, čichového a hmatového vnímání v tzv. senzorické místnosti)
Bazální stimulace (podpora zachovalých schopností klienta s cílem rozvoje vlastní identity, navázání komunikace, zvládnutí orientace v prostoru a čase a celkového zlepšení stavu)
Muzikoterapie (využití hudby a hudebních elementů za účelem dosažení pozitivních změn v psychologickém, tělesném a sociálním fungování jedince se zdravotními problémy)
Návštěvy kulturních akcí a výletů
Sociální poradenství a případová sociální práce (poskytování rad a pomoci při řešení sociálních problémů uživatelů, zprostředkování kontaktů s kompetentními institucemi)