Vyhodnocení 16. ročníku soutěže MŮJ SVĚT skončilo překvapením. Seznamte se s vítězi

07.02.2024 - Tak náročný výběr už komise fotosoutěže MŮJ SVĚT dlouho neměla. Do šestnáctého ročníku této soutěže určené zaměstnancům, dobrovolníkům a klientům Charit České republiky totiž autoři poslali celkem 214 fotografií značně vyrovnané kvality. Na tom, které z fotografií si odnesou ocenění, se nakonec patron soutěže fotograf světového jména Jindřich Štreit, pedagog Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě Jiří Siostrzonek a ředitel Charity Opava Jan Hanuš shodli až po dlouhém a odpovědném výběru. A po odtajnění jmen autorů je čekalo velké překvapení. První místa ve všech třech vyhlášených kategoriích získali autoři z Třebíče!

Každý ročník fotosoutěže MŮJ SVĚT umí organizátory něčím překvapit. Letos své snímky vedle pravidelných účastníků zaslalo také mnoho nových autorů z míst, odkud se dosud do soutěže nikdo nepřihlásil. A řada účastníků do soutěže přihlásila jen jeden snímek, přestože je jejich počet limitován až na šest.

Příjemným překvapením je také to, že se do soutěže nominoval větší počet klientů, jimž většinou s účastí museli pomoci zaměstnanci Charit. To je také případ fotografky Michaely Vostalové z Třebíče, která zde založila a jako dobrovolník vede fotokroužek Fotíme bez bariér, v němž chce poukázat na tvůrčí schopnosti handicapovaných lidí. Mezi návštěvníky jejího kroužku jsou také klienti charitního stacionáře Úsměv, jejichž fotografie patří mezi oceněné. A první místo v kategorii Můj charitní svět si tato absolventka Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě odnáší za svůj snímek také sama Michaela Vostalová. „Pro nás je to uznání a čest, když se můžeme setkávat s tak výbornou prací našich absolventů,“ říká Jindřich Štreit. „Zvláště když navíc pomáhají lidem kolem sebe objevit krásu a radost z fotografie, velmi si toho vážíme,“ doplňuje ho Jiří Siostrzonek.

VÍTĚZOVÉ fotosoutěže MŮJ SVĚT 2024

Kategorie PORTRÉT

1. místo: David Treger (Třebíč), 2. místo: Milena Sojková (Plzeň), 3. místo: Ondřej Pokorný (Olomouc), Čestné uznání poroty: Petr Macl (Hradec Králové)

Kategorie MŮJ CHARITNÍ SVĚT

1. místo: Michaela Vostalová (Třebíč), 2. místo: Lenka Fojtíková (Uherské Hradiště), 3. místo: Soňa Procházková (Třebíč), Čestné uznání poroty: Hana Richter (Červený Kostelec)

Kategorie JAK TO VIDÍ KLIENTI

1. místo: Marie Černá (Třebíč), 2. místo: Antonín Smejkal (Třebíč), 3. místo: Aleš Dřímal (Přerov), Čestné uznání poroty: Eva Rohovská (Opava)

Autoři dalších fotografií, které budou tvořit putovní výstavu MŮJ SVĚT 2024: Petr Kubesa (Opava), Andrea Fenclová (Písek), Aneta Maclová (Hradec Králové), Hana Richter (Červený Kostelec), Petr Macl (Hradec Králové), Martina Soukupová (Litomyšl), Zbyněk Čech (Žďár nad Sázavou), Lucie Veselá (Třebíč), Magda Flegrová (Opava), Oldřich Grmela (Třebíč), Richard Lamač (Třebíč) a Richard Vitoslavský (Přerov).

Blahopřejeme!

Vernisáž všech oceněných a vybraných snímků proběhne v úterý 12. března v 17 hodin v Historické výstavní budově Slezského zemského muzea v Opavě za účasti Jindřicha Štreita i Jiřího Siostrzonka. Následně bude výstava putovat až do konce roku po různých místech České republiky. 

Děkujeme partnerům