I vy se můžete podílet na pořízení Brány pro svatého Jana, Charita Opava je u toho také

05.11.2020 - Autorka knihy roku Šikmý kostel Karin Lednická, populární lanškrounský kněz Zbigniew Czendlik nebo ekonom Tomáš Sedláček. To jsou některé z osobností, které podpoří sbírku festivalu Hradecký slunovrat a spolku ZaOpavu na záchranu opuštěného a chátrajícího kostela sv. Jana Křtitele v Opavě. Crowdfundingová akce, která odstartovala 1. listopadu pod názvem „Brána pro svatého Jana“, si klade za cíl zaplatit opravu brány v gotickém portálu zbylých městských hradeb a nátěr kostelní věže. Účastní se jí také Chráněné dílny Charity Opava.

Spojení obou organizací není náhodné, ohroženým památkám se věnují dlouhodobě. „Náš festival jim zasvětil cyklus pod názvem ´Je třeba vrátit místům jejich jména a příběhy´,“ upřesňuje ředitel Hradeckého slunovratu Vašek Müller. Po besedách s farářem Josefem Suchárem, který obnovil zbořený kostel v Neratově, či muzikantem Petrem Linhartem, který se snaží zachránit poutní místo ve Skocích, se spolu se spolkem ZaOpavu rozhodl přispět k záchraně opavské kulturní památky kostela sv. Jana Křtitele.

Aby byla sbírka úspěšná, musí se na portálu Startovač během jednoho měsíce vybrat 150 tisíc korun. „Je to smělý cíl, ale věříme, že nám naše publikum opět ukáže, jak je skvělé,“ říká Václav Müller. „Kromě dobrého pocitu z pomoci při záchraně historické stavby totiž nabízíme také řadu velmi zajímavých odměn, které mohou být skvělým vánočním dárkem,“ dodává. Mezi ty nejzajímavější bude určitě patřit literárně-hudební performance Šikmý kostel, vytvořená pro tuto akci. Představení na pomezí autorského čtení, koncertu a divadla je inspirované výjimečnou knihou Karin Lednické a kromě autorky v něm budou účinkovat také hudebníci Petr Uvira a Vít Halška. Atraktivní jsou ale i další odměny, například účast na besedě se Zbigniewem Czendlikem a Tomášem Sedláčkem s názvem „Běžet či tančit životem?“ či dárková krabice cuvée Kostela sv. Janů, které speciálně pro tuto akci připravilo špičkové vinařství Krásná hora. Etiketu tvoří autorská fotografie Petry Vavrečkové.

„Můžete se také stát vlastníkem speciálně upraveného prkna z původních kostelních dubových vrat, jimiž se začalo do kostela procházet před 661 lety,“ doplňuje Dalibor Halátek ze spolku ZaOpavu. Proto bude mít deska z historických vrat přesně 661 milimetrů a její součástí bude také poděkování a jméno dárce, které do něj vypálí na speciálním laseru Chráněné dílny Charity Opava, která se partnerem akce. Seznam dalších desítek odměn, mezi nimiž nechybí originální fotografie Petry Vavrečkové nebo řada komentovaných historických prohlídek s komentářem Dalibora Halátka, najdete na stránkách Startovače u akce Brána pro svatého Jana zde:

https://www.startovac.cz/projekty/brana-pro-sv-jana/

Kostel, který založil opavský Přemyslovec Mikuláš II. Opavský, je již dlouho veřejnosti nepřístupný. Leží ve Smetanových sadech uprostřed nejrušnější opavské křižovatky, je obklopen zbytky městských hradeb a zůstává zvláštní oázou ticha a klidu uprostřed městské vřavy. Historie této kulturní památky se spjata s johanity, tedy s „rytíři s bílým křížem". K vidění je zde mnoho zajímavého, například kamenný náhrobek vratislavského světícího biskupa Bernarda Symbalského.

Reportář TV POLAR ze středy 4. listopadu 2020:

Děkujeme partnerům