Kazuistiky

Činnost sociálních pracovníků více přiblížíme prostřednictvím kazuistik popisujících práci s uživatelem služby jednotlivých ověřovacích organizací. Kazuistiky samozřejmě nemohou zachytit celou problematiku sociální práce v rámci zaměstnávání osob znevýhodněných na trhu práce. Umožní nám však představit několik uživatelů služeb a situací, se kterými se sociální pracovníci často setkávají a jsou nápomocni s jejich řešením.

Poznámka: Kazuistiky jsou jen z ověřovacích pracovišť projektu, na nichž cílovou skupinou nebyly osoby s těžším zdravotním postižením. Proto sociální podpora nepoužívá některé metody určené pro podporu těchto osob, které jsou v předchozím textu pro úplnost zmiňovány (alternativní komunikace, osobní asistence na pracovišti).

Stanovili jsme rámcové body a oblasti, které by měly být v kazuistice obsaženy. Jsou to:

Sociální pracovníci mohli popsat buď detailní práci s konkrétním problémem uživatele nebo tzv. "dlouhodobou" práci, případně obojí. V rámci obojího je dobrým vodítkem individuální plán (jak již bylo dříve řečeno, tak individuální plán sleduje dlouhodobý cíl, současně však též cíl či cíle krátkodobé).

Při popisování detailní práce s konkrétním problémem uživatele, jsme definovali tyto klíčové okruhy, kterým je nutno věnovat v rámci individuálního plánu pozornost:

V případě dlouhodobé práce reflektuje individuální plán naplňování služby, stanovený hlavní cíl a jednotlivé fáze.

Pro zachování anonymity jsme v kazuistikách nepoužili pravých jmen. Uživatele služby nazýváme paní nebo pan XY. Také fotografie použité v předchozím textu, se nevztahují ke kazuistikám.


Organizace: Charita Opava – středisko Chráněná technická dílna Velké Hoštice, sociální pracovník René Beinhauer, DiS.

Charita Opava je nestátní nezisková katolická organizace, jejímž posláním je profesionálně poskytovat sociální služby potřebným a zaměstnávat osoby znevýhodněné na trhu práce. Charita Opava je „zaměstnavatel s více než 50ti %“, tj. organizace zaměstnávající z celkového počtu svých zaměstnanců více než 50% se zdravotním postižením (v přepočteném počtu).

Jedním z jejích středisek je Chráněná technická dílna Velké Hoštice, v rámci níž byla vytvořena dvě ověřovací pracoviště (pro muže a ženy).

Středisko Chráněná technická dílna Velké Hoštice zahájilo svoji činnost v květnu roku 2002. Důvodem pro otevření tohoto typu zařízení byla sílící potřeba vytvořit pracovní příležitosti pro lidi těžce zaměstnatelné, zejména se zdravotním postižením. Vytvořená pracovní místa na pracovišti ověřování ve Velkých Hošticích jsou chráněná, tedy vytvořena s ohledem na zdravotní stav zaměstnanců.

V Chráněné technické dílně je v současnosti zaměstnáno 11 uživatelů služby (7 mužů a 4 ženy). Všichni se podíleli na ověřování pracovních programů v rámci projektu EQUAL.

Pracovní místa jsou trvalá, respektive dlouhodobá. Uchazeči jsou však motivování k návratu na otevřený trh práce. V průběhu ověřování našli místo na otevřeném trhu tři uživatelé služby.

Poznámka: Od konce ověřování (31.12.2004) do poloviny dubna 2005 nalezli zaměstnání na otevřeném trhu práce další 3 uživatelé služeb (3 ženy).

Charakteristika cílové skupiny:

Cílovou skupinou jsou obtížně zaměstnatelní lidé se zdravotním postižením, tj. nezaměstnaní občané s tělesným, smyslovým nebo psychickým postižením, případně kombinacemi těchto postižení.

Charakteristika programu sociální práce:

Uživatelům služby je k dispozici sociální pracovník, který vede jejich osobní dokumentaci obsahující kromě základních osobních údajů zejména informace týkající se zdravotního stavu, což je důležité pro optimalizaci pracovních podmínek dle individuálních požadavků jednotlivých uživatelů. Jsou s nimi vedeny a průběžně aktualizovány individuální plány. Individuální plány na středisku CHTD Velké Hoštice slouží především k monitorování aktuální situace uživatelů služeb, napomáhají identifikaci a následnému vyřešení případných problémů. Dále pomáhají uživatelům určit si, specifikovat a zároveň sledovat naplňování stanovených cílů, kterých chtějí jako uživatelé služeb v rámci pracovního procesu dosáhnout.

Kazuistika 1

1. Anamnéza

Pan XY má 44 let, je rozvedený, ale stále žije ve společné domácnosti v panelovém domě se svojí bývalou ženou a dospělým synem. Vztahy hodnotí jako dobré. Ve společném bytě má svůj vlastní pokoj, který mu zajišťuje určité soukromí. Mezi jeho hlavní zájmy patří počítačové hry, modelaření, ruční práce a vaření. Rád se také setkává s přáteli (restaurace, příp. sportovní zařízení), mezi které se řadí především jeho spolupracovníci. Je kamarádské povahy, vztahy s přáteli jsou bez problémů.

Pan XY začal mít v zaměstnání, které vyžadovalo specifickou fyzickou námahu a jednostranné zatížení, problémy s páteří. Zdravotní problémy se postupně zvětšily natolik, že pan XY na základě posudku lékařské posudkové komise (LPK) ztratil schopnost dále pracovat a byl uznán plně invalidním. Nicméně po třech letech se na základě úspěšné léčby jeho zdravotní stav zlepšil natolik, že mu LPK přiznala jen invaliditu částečnou. Zdravotní stav a nezaměstnanost se však staly příčinou zhoršení duševní pohody a narušení rodinných vztahů, především s manželkou, což následně vedlo k rozvodu.

Pan XY se vyučil malířem pokojů a v této profesi také po vyučení až do přiznání plného invalidního důchodu pracoval. Od doby, kdy byl uznán invalidním, nebyl šest let zaměstnán, přestože by z finančních důvodů po odejmutí plného invalidního důchodu (ID) vhodné zaměstnání uvítal. Po šesti letech se mu podařilo získat práci strážného v podnikové ostraze, kterou vykonával dva roky. Práce mu vyhovovala, avšak kvůli problémům se zaměstnavatelem musel pracovní činnost ukončit (později se ukázalo, že v tom hrál roli alkohol, ke kterému měl pan XY vzhledem k tíživé životní situaci kladný vztah). Poté byl opět asi 2,5 roku nezaměstnaný. Práci získal až v naší organizaci na pozici dělník chráněné dílny. Před vstupem do pracovního poměru se spolu s ostatními vybranými zájemci o činnost v Chráněné technické dílně Velké Hoštice zúčastnil přípravy ve formě odborně-vzdělávacího zaškolení v partnerském akreditovaném školicím zařízení s cílem osvojit si potřebné znalosti a dovednosti potřebné pro výkon profese.

Pan XY při setkáních se sociálním pracovníkem vždy působil skromně, dobrosrdečně a přátelsky, jako člověk, kterému záleží na ostatních, který chce druhým pomáhat a který si váží dobrých vztahů s ostatními i možnosti mít zaměstnání. Vděčnost za možnost být v kolektivu pracovníků, z nichž mnozí byli pro něj novými kamarády, a možnost přivydělat si dával mnohokrát najevo i verbálně. Své pracovní povinnosti si snažil plnit vždy dobře, tak, aby pro ostatní v kolektivu pracovníků mohl být příkladem. Měl také snahu pomáhat svým spolupracovníkům nejen s pracovními problémy, ale také s problémy vztahovými, tj. napomáhal s řešením konfliktů mezi nimi.

2. Určení uživatelových potřeb

Jako základní potřeby uvedl pan XY mít stabilní zaměstnání (možnost přivydělat si), být mezi lidmi, dělat něco pro lidi a pro dobrou věc a dobře s lidmi vycházet.

3. Individuální plán - detailní práce s konkrétním problémem uživatele

Přijetím do pracovního poměru bylo umožněno panu XY pracovat a tedy si přivydělat, čímž byla naplněna jedna z jeho potřeb. Zároveň však byly značnou měrou naplněny také ostatní zmíněné potřeby, jelikož pan XY získal mezi spolupracovníky nové přátele či kamarády, byl každý den v jejich kolektivu a měl také příležitost aktivně přispívat k dobrým vtahům a v rámci svých možností ostatním pomáhat. V průběhu zaměstnání se však později vyskytl jeden vážný problém, který bylo potřeba řešit.

4. Výsledek: zpětná vazba uživatele ohledně poskytnuté služby

Pan XY úspěšně absolvoval tříměsíční ústavní protialkoholní léčbu a opět se začlenil do pracovního kolektivu a aktivně zapojil do pracovního procesu. Dle posledních informací se mu dosud daří úspěšně abstinovat.

Kazuistika 2

Kazuistika zachycuje první období spolupráce s uživatelkou služby.

1. Anamnéza

2. Určení uživatelových potřeb

Jako potřebu, kterou by chtěla naplnit, uvedla paní XY pracovní uspokojení, konkrétně možnost mít zaměstnání, jehož náplní je tvořivá práce. Uvedla také, že do jisté míry je již tato potřeba uspokojována od zisku současného zaměstnání na chráněné dílně.

3. Individuální plán - detailní práce s konkrétním problémem uživatele

4. Výsledek - zpětná vazba uživatele ohledně poskytnuté služby

Sociální práce byla zaměřena na podporu a zvyšování motivace uživatelsky služby při aktivním hledání pracovního místa na otevřeném trhu práce.

Poznámka: Paní XY se podařilo nalézt zaměstnání na běžném trhu práce. Nastoupila jako laborantka v lékárně.


Organizace: REINTEGRA, sociální pracovnice Bohdana Richterová

REINTEGRA je nestátní nezisková organizace, která vznikla v roce 1999. Sídlo organizace je v Krnově. V současné době má 30 zaměstnanců, z toho více než 80% se změněnou pracovní schopností. REINTEGRA provozuje Integrační chráněné dílny na Krnovsku a Vzdělávací centrum pro nezaměstnané v Krnově.

REINTEGRA v rámci projektu Equal zaměstnávala 3 pracovníky na ověřovacích místech na ekologických činnostech.

Charakteristika cílové skupiny:

Cílovou skupinou REINTEGRY jsou dlouhodobě nezaměstnaní lidé se zdravotním postižením, kteří potřebují dlouhodobou podporu při získávání pracovního místa na otevřeném trhu práce.

Charakteristika programu sociální práce

Používáme metodu 12ti měsíčního programu Integrace, který obsahuje:

Kazuistika

Zvažovali jsme, jakou formou ukázat praxi případové práce a vedení individuálních plánů v naší organizaci. Samozřejmě nejjednodušší by bylo popsat konkrétní případovou práci a osobní individuální plán. Protože se však jedná o soukromé informace popisující častokrát velmi diskrétní problémy jednotlivců, rozhodli jsme se sestavit jednu případovou práci a individuální plán z více různých skutečných případů.

1. Anamnéza

Pan XY má 54 let. Je svobodný. Bydlí v rodinném domě se svou sestrou. Ve volném čase se věnuje luštění křížovek a zahradničení. Má zahradu, kde pěstuje zeleninu a stará se o ovocný sad. Má dva kamarády – své vrstevníky, se kterými jezdí přibližně jednou za půl roku na chatu do hor.

Pan XY si ve 3. třídě poranil páteř a nohu při pádu z koně. Po roční rehabilitaci začal zase chodit. Levou nohu má ale do současné doby o něco kratší, nesmí jednostranně namáhat páteř a zvedat těžké předměty. Je částečně invalidní důchodce.

Pan XY se vyučil tesařem. Tesařskou práci vykonával pouze tři týdny po vyučení. Tuto práci z důvodu svého zdravotního omezení nezvládl. V dalším období pracoval 20 let jako správce-údržbář ve slévárnách. Práci ukončil sám. Důvody k ukončení práce ve slévárnách měl dva. Chtěl se postarat o vážně nemocného bratra s nevyléčitelnou diagnózou. Druhý důvod se týkal práce samotné. Slévárny procházely renovací zastaralých zařízení. Na jednotlivé pracovníky byl vyvíjen tlak, aby v práci zvládli vyšší nároky, které na ně v souvislosti s renovací byly kladeny (například obsluhu počítače, opravy nových složitějších zařízení atd.).

V evidenci úřadu práce byl pan XY necelých pět let. První tři roky se staral o vážně nemocného bratra a práci vůbec nehledal. Po jeho smrti se snažil získat nové zaměstnání, ale to se mu nepovedlo.

2. Určení uživatelových potřeb

Jako základní potřeby určil pan XY - mít stálé finanční prostředky nutné ke své obživě, najít si životní partnerku a přijít mezi nové lidi, mít příležitost si popovídat. Chtěl by dělat něco, čím by mohl být prospěšný (potřeba uznání) a něco nového se naučit. Přál by se naučit pracovat na počítači, ze kterého má strach.

3. Individuální plán pana XY

Komentář: u individuálního plánu REINTEGRY jsme se rozhodli ponechat konkrétní časové údaje pro dokreslení systému práce v době trvání pracovního poměru v organizaci, což je maximálně 12 měsíců.

Doba trvání individuálního plánu:

Začátek (uzavření pracovní smlouvy v chráněných dílnách): 1.9.2003

Ukončení (kdy, z jakého důvodu): 30.6.2004, získání zaměstnání v domě s pečovatelskou službou – správce budovy - zahradník.

Hlavní cíl: Najít zaměstnání na trhu práce

1. krátkodobý cíl: Zvládnout etapu zapracování v chráněných dílnách (únava, zvyky, režim dne...)

1. krátkodobý cíl splněn: Zvládl jsem etapu zapracování v chráněných dílnách

2. krátkodobý cíl: Získávat nové pracovní dovednosti a návyky
(co jsem se nového v práci naučil, co právě dělám, co je pro mě úplně nové...)

3. krátkodobý cíl: Rozšířit si znalosti a kvalifikaci
(školení, sebevzdělávání, kurzy...)

3. krátkodobý cíl splněn: Naučil jsem se základy na počítači. Díky kurzu už nemám takový strach mluvit před skupinou lidí.

4. krátkodobý cíl: Sebepoznání

4. krátkodobý cíl ukončen: Zjistil jsem své silné stránky a přednosti. Na základě toho jsem si vybral své okruhy pracovního uplatnění. Budu si hledat zaměstnání podle těchto okruhů.

5. krátkodobý cíl: Podniknout aktivní kroky při hledání nového pracovního místa

4. Výsledek, zpětná vazba

Pan XY dokázal využít programu Integrace v chráněných dílnách k získání trvalé práce v domě s pečovatelskou službou. Za podpory sociální pracovnice a mistra se opět zapracoval, zvykl si na pravidelnou práci po pětiletém období, které strávil doma. Předcházela tomu však několikaměsíční práce v recyklačním dvoře a také vedení tohoto individuálního plánu. Při odchodu vypisoval pan XY dotazník o tom, co se mu v programu Integrace líbilo a co nikoliv. Nejvíce se mu líbil kurz „Rozvoj osobních a pracovních dovedností.“ Nejméně byl spokojen s kolektivem lidí ve sběrném dvoře.


Organizace: Charita sv. Alexandra – Chráněná technická dílna, sociální pracovník Bc. Rostislav Maceček

Charita sv. Alexandra je humanitární a organizační složkou Římskokatolické církve. Svou činnost zahájila v červnu r. 2001 a jejími hlavními záměry je vytváření pracovních míst a zaměstnávání osob se zdravotním postižením, poradenská činnost pro osoby se zdravotním znevýhodněním, poradenská činnost pro migranty a uprchlíky, provoz humanitního šatníku. V současnosti je zde zaměstnáno 38 pracovníků. Osob se zdravotním postižením je 23 a tři jsou držiteli průkazu ZTP/P.

Středisko Chráněná technická dílna bylo otevřeno v rámci projektu EQUAL v březnu 2003. V současnosti je zde zaměstnáno 12 uživatelů služeb. Všichni se podíleli na ověřování pracovních programů v rámci projektu EQUAL.

Pracovní místa jsou trvalá.

Charakteristika cílové skupiny

Dominantní cílovou skupinou jsou lidé se zdravotním postižením, a to smyslovým, tělesným i psychickým.

Charakteristika programu sociální práce

S uživateli služeb provádíme intencionální sociální práci. Jsou s nimi konány pravidelné rozhovory. Sociální práce je zde zaměřena především na vytváření týmu a zkvalitňování interpersonálních vztahů pracovníků i vedení dílny.

Kazuistika

1. Anamnéza

Pan XY žije v úplné rodině. Matka je učitelkou na ZŠ, otec je v důchodu. Bydlí společně v družstevním bytě, u kterého je již splacena anuita. Pan XY má sestru, která bydlí samostatně v pronajatém bytě v Ostravě. Mezi členy rodiny jsou dobré vztahy, jezdí společně na horské pochody i dovolené. Pan XY sestru často navštěvuje, občas u ní i přespává.

Pan XY má 26 let. Je svobodný a bydlí společně se svými rodiči. Žije poměrně pestrým společenským životem. Má řadu přátel s kterými navštěvuje koncerty a diskotéky. Mimo hudbu jsou jeho zálibami i turistika a hraní her na PC.

Pan XY trpí již od dětství epilepsií. S touto chorobou se již naučil žít a užívá léky. Pravidelně navštěvuje odborného lékaře. Záchvat měl naposledy před osmi lety. Je osobou se ZPS, ale nepobírá žádný druh důchodu.

Je vyučen jako prodavač a tuto práci krátce vykonával v obchodě své tety. Po bankrotu obchodu byl devět měsíců registrován na ÚP Ostrava, kde se dozvěděl o naší organizaci. Pravidelné kontakty se sociálním pracovníkem začaly 13.3.2003, kdy byl zaměstnán v chráněné dílně na separaci odpadu.

Subjektivní postřehy: Uživatel služby je inteligentní a senzitivní. Má snížené sebehodnocení a s ním spojenou sebedůvěru.Velmi mu záleží na mínění druhých lidí. V sociální oblasti je saturován. Přestože nepobírá důchod, příjem z práce mu dostačuje. Potíže by mohly nastat tehdy, kdy by se rozhodl žít samostatně. Sociální práce bude zaměřena spíše na psychickou složku jeho osobnosti. Bude mu nutno poskytnout emoční podporu a podnítit zvýšení jeho sebehodnocení.

2. Určení uživatelových potřeb

Po úvodním pohovoru jsem se s uživatelem dohodl na spolupráci na bázi konkludentní (ústní) dohody.

Jím určena potřeba je: „udržet si práci a vyrovnat se ve výkonech ostatním spolupracovníkům tak, aby ho brali“.

Můj záměr: „ zvýšit klientovo sebehodnocení a samostatnost, poskytnout emoční podporu tak, aby se cítil platným členem kolektivu“.

3. Individuální plán - detailní práce s konkrétním problémem uživatele

Takto byl postaven problém na začátku našeho kontaktu. Po určité době, kdy se uživateli služby dostalo jak emoční tak i kognitivní podpory ze strany soc. pracovníka, klient dospěl k přesvědčení, že se svým pracovním výkonem dokázal vyrovnat s průměrnou výkonností kolektivu (podpořeno plněním norem). V rámci pravidelných porad týmu dokázal vystupovat sebevědomě a kriticky. Dnes dokáže sám navrhovat řešení svých nebo týmových problémů na pracovišti a dokáže samostatně řešit operativní problémy, které se vyskytnou v průběhu jeho pracovní činnosti.

4. Výsledek, zpětná vazba

V současné době se pan XY cítí na pracovišti spokojen a podle vlastních slov neuvažuje o hledání jiné práce.

V pravidelném hodnocení spokojenosti pracovníků, které provádíme prostřednictvím ankety, byl zatím vždy sociální pracovník ohodnocen známkou 1 na škále 1 – 10, kdy 1 znamená výborný a 10 nevyhovující.


Organizace: Diakonie Broumov, sociální pracovnice Lucie Hrubá

Diakonie Broumov je humanitární nezisková organizace, která se zabývá celorepublikovou bankou oděvů, prádla, obuvi, domácích a školních potřeb, nábytku a ostatního materiálu a sociální a pracovní integrací lidí, kteří se ocitli na okraji společnosti. Byla založena v roce 1993 jako OS Diakonie Úpice. V současné době zaměstnává 85 pracovníků a 10 tzv. klientů, kteří mají uzavřenou tzv. Dohodu o pracovní terapii do doby, než se jim vyřídí potřebné doklady k uzavření klasické pracovní smlouvy.

V rámci projektu EQUAL bylo zaměstnaných celkem 15 pracovníků (též buď na pracovní smlouvu nebo na Dohodu o pracovní terapii), kteří pracovali na ověřovacích pracovištích v rámci ověřovaných pracovních programů.

Pracovní místa jsou trvalá, respektive dlouhodobá. Uživatelé služeb jsou však motivováni k nalezení místa na otevřeném trhu práce.

Charakteristika cílové skupiny

Cílovou skupinou Diakonie Broumov jsou lidé, kteří se ocitli v tíživé životní situaci ne vždy vlastní vinou, dlouhodobě nezaměstnaní a těžko umístitelní lidé na trhu práce, lidé propuštěni z výkonu trestu, z psychiatrických a ostatních léčeben, lidé s alternativními tresty, ženy v krizových situacích, všichni kteří potřebují podporu v návratu do normálního občanského života a popřípadě při získání práce na komerčním trhu a zároveň najít vlastní bydlení.

Charakteristika programu sociální práce

Sociální a pracovní integrace pro lidi z cílových skupin, kterým je poskytována pomoc při návratu do občanského života, tzn. zajištění práce, ubytování, stravování a základní materiální a hygienické potřeby, poradenství, pravidelný dohled psychiatra a psychologa, pravidelné individuální i skupinová sezení, školení a vzdělávací a kvalifikační programy.

Kazuistika

1. Anamnéza

Pan XY bydlí na ubytovně Diakonie Broumov již 5 let, je mu 54 let a je v invalidním důchodu. Vyučil se řidičem a spoustu let pracoval jako řidič autobusu v místě svého bydliště v Ostravě. Oženil se. Po několika letech však začal mít silný sklon k nadměrnému užívání alkoholu a jeho žena, s níž má dvě děti, požádala o rozvod. Tím se z pana XY stal bezdomovec a spadl do těžkého alkoholismu. Když se ocitl na ulici, neplatil dlouhodobě alimenty, proto byl vzat do vazby a několik let strávil ve vězení. Po propuštění z vazby nechtěl už dál zůstat na ulici, tak vyhledal Diakonii Broumov a rozhodl se, že se postaví znovu na vlastní nohy. Jelikož v současnosti pobírá důchod, dohodl se s bývalou manželkou na pravidelném placení výživného bez soudního příkazu a svým dětem posílá ještě něco navíc. V Diakonii Broumov se seznámil s paní XY., která je též uživatelkou služeb Diakonie Broumov, sblížili se a v roce 2003 se vzali. Jejich vztah je různorodý, ale oba dva našli v tom druhém oporu a důvod pro to začít znovu normálně žít. Pan XY je celkem společenský typ, mezi jeho záliby patří četba, televize, procházky po přírodě.

Zdravotní stav pana XY je vzhledem k alkoholismu poměrně špatný, dobrovolné léčení odmítá. Jeho stav po psychické stránce je celkem dobrý. Jinak je to člověk, který není 100% spolehlivý, má sklony k neustálému lhaní.

2. Určení uživatelových potřeb

Jako základní potřeby určil pan XY najít si vlastní bydlení, dělat něco nového, čímž by omezil alkohol (odpadla by spousta volného času, který vyplňuje pitím), potřeba stálého příjmu při zajištění jeho synů, pořídit si s novou manželkou alespoň jedno dítě.

3. Individuální plán

Dlouhodobý cíl: Najít zaměstnání na trhu práce

1. Krátkodobý cíl: Etapa zapracování a zajištění základních osobních dokladů a návyků

Pan XY přišel do Diakonie Broumov bez veškerých dokladů (po rozvodu s manželkou se z něj stal bezdomovec, přespával na ulici a o doklady přišel).

Prvním krokem bylo zajistit potřebné doklady: tzn. zajistit vystavení duplikátu rodného listu, jít s uživatelem služby k fotografovi (uživatel služby musel být nejdříve motivován k umytí a ustrojení se), poté jít s uživatelem služby na příslušné úřady a společně s ním zažádat o vystavení nového občanského průkazu.

Výsledek: Uživatel služby má opět osobní doklady.

Druhým krokem bylo zajistit potřebné životní dávky (sociální dávky a dávky z úřadu práce) – po získání osobních dokladů bylo potřeba doprovodit uživatele služby na příslušný úřad práce dle trvalého bydliště a následně zajet na sociální odbor a zažádat o dávky.

Výsledek: Uživatel služby je finančně zabezpečený.

Třetím krokem bylo naučit uživatele služby pracovním návykům – uživatel služby je vyučen řidičem a z toho důvodu vykonává v Diakonii funkci řidiče nákladního automobilu. Prvním krokem bylo tzv. přezkoušení a školení řidiče. Jelikož má uživatel služby problémy s alkoholem, bylo a stále je důležité mu celý den hodinu po hodině naplánovat, aby neměl čas na alkohol a zejména na začátku pravidelně kontrolovat, zda případně alkohol nepožil.

Výsledek: Uživatel se postupně naučil pracovním povinnostem. Jistou míru kontroly však potřebuje stále.

2. Krátkodobý cíl: Rozšíření znalostí a kvalifikace

Uživatel služby je každoročně školen kvalifikovaným pracovníkem autoškoly – každoročně získává osvědčení, že může svou práci vykonávat.

Výsledek: Uživatele služby uspokojuje, že může být užitečný tím co umí – rok od roku je jeho práce kvalitnější.

3. Aktuální problémy, které se během pohybu vyřešili či řeší.

4. Práce na dlouhodobém cíli

Najití místa na otevřeném trhu práce - uživatel služby je motivován, aby vyvíjel aktivity směřující k nalezení místa na otevřeném trhu práce. Snaží se sledovat tisk a případně se účastnit výběrových řízení. Vše zatím komplikuje jeho ne zcela zvládnutý vztah k alkoholu.

5. Přání a očekávání

Hlavním přáním pana XY. je najít společné bydlení se svou partnerku a založit si novou rodinu.

4. Výsledek, zpětná vazba

Pan XY udělal obrovský posun ke svým cílům a spolupráce s ním je vcelku dobrá, až na drobné výkyvy pod vlivem alkoholu. Naučil se, že má taky nějaké povinnosti, které si musí plnit. Nejdůležitějším krokem k jeho návratu do občanského života bylo nalezení nové partnerky.

Pan XY je se službami naší organizace spokojen, je rád, že má kde být a má možnost práce. Avšak chápe, že nemůže být donekonečna v Diakonii, proto má potřebu se postarat se sám o sebe a dokázat tak hlavně své nové manželce a dětem, že na to má a že to dokáže v budoucnu i bez pomoci ostatních.


Organizace: Farní Charita Písek, sociální pracovnice Marta Švejdová

Farní Charita Písek je nestátní nezisková organizace. Byla založena roku 1992 a její sídlo je v Písku. V současné době má 15 zaměstnanců. Mezi její hlavní aktivity patří Charitní ošetřovatelsko – pečovatelská služba (CHOPS), Charitní poradna, zaměstnávání osob se zdravotním postižením a práce s lidmi odsouzenými k alternativnímu trestu.

V rámci projektu Equal bylo v rámci Otevřeného chráněného pracoviště Farní Charity Písek zaměstnáno 5 osob se zdravotním postižením. V evidenci bylo cca 60 osob odsouzených k alternativnímu trestu.

Charakteristika cílové skupiny

Tato kazuistika je zaměřena na cílovou skupinu osoby odsouzené k alternativním trestům.

Charakteristika sociální práce

Sociální práce obsahuje především práci s uživatelem služby (osobní pohovory, tvorba individuálních plánů, poradenská činnost), spolupráci se soudy a spolupráci s PMS - probační a mediační službou.

Kazuistika

1. Anamnéza

Panu XY je 22 let, je svobodný, bezdětný. Je nezaměstnaný a pobírá podporu v nezaměstnanosti. Žije s rodiči. Byl odsouzen k alternativnímu trestu v rozsahu 300 hodin veřejně prospěšných prací. Lhůta na výkon trestu je 1 rok. Trest mu byl udělen za výtržnosti na veřejnosti (potyčka v restauraci pod vlivem alkoholu).

Pan XY působí na první dojem jako flegmatik, který bere svou situaci na lehkou váhu, dalo by se říci, že si neuvědomuje nebo si nechce připustit následky svého konání.

2. Určení uživatelových potřeb

Odpracovat trest aniž by se o něm dozvěděli rodiče.
Potřeba sociálního pracovníka - vést uživatele služby, který své chování považuje za normální, aby si uvědomil následky svého jednání.

3. Individuální plán

Určení cílů:
Dlouhodobé

1. Odpracování trestu v dané lhůtě

Krátkodobý cíl - pravidelné docházení na pracovní směny.

Zdá, že jediná věc, která leží uživateli služeb na srdci je, že nechce, aby o jeho trestu věděli rodiče, proto by trest rád odpracoval v našem zařízení, daleko od trvalého bydliště. Jedinou autoritou je pro uživatele služeb otec, ze kterého má však strach.

Svůj trest přesto bere na lehkou váhu, nedochází na předem domluvené pracovní směny, dalo by se říci, že si stále neuvědomuje fakt, že v případě neodpracování daných hodin mu hrozí výkon trestu v nápravně výchovném zařízení.

Fáze:

2. Nalezení zaměstnání

Uživatel služby se zaregistroval na úřadě práce a probíhají jednání o vhodné rekvalifikaci.

4. výsledek, zpětná vazba

V současné době má uživatel služby odpracováno 85 hodin a lhůta, která mu zbývá na splnění trestu je půl roku. Je zaregistrován na úřadě práce a probíhají jednání o rekvalifikačním kurzu. Pokračuje motivace a podpora ze strany poskytovatele služby.