Třídění a předběžná úprava PET lahví před recyklací
A) Charakteristika programu
Stručná charakteristika programu a jeho specifika
Pracovní program zahrnuje pomocné práce na lince pro třídění a předběžnou úpravu PET lahví. Zadavatelem činností mohou být podniky technických služeb, které si u chráněné dílny práce objednávají. Zaměstnanci chráněných dílen přicházejí do recyklačního dvora technických služeb a pracují na zařízeních, které technickým službám patří.
Zaměstnanci chráněných dílen zajišťují:
Legislativa
Legislativní náležitosti spojené se vznikem a provozem pracoviště zaměřeného na ekologickou separaci odpadů vyplývají se zákona o odpadech č. 185/2001 Sb., prováděcí vyhlášky č. 383/2001 Sb. o podrobnostech nakládání s odpady a katalogu odpadů č. 381/2001 Sb.
Odpad je dle zákona o odpadech každá movitá věc, které se osoba zbavuje nebo má úmysl nebo povinnost se jí zbavit, a přísluší do některé ze skupin odpadů uvedených v příloze č. 1 zákona.
Odpady se dělí takto (§ 4 zákona o odpadech):
Oprávněnou osobou se může stát provozovatel chráněné dílny nebo specializovaná firma, která je zadavatelem pracovního programu. Má všechna oprávnění vyplývající ze zákona o odpadech č. 185/2001 Sb. a chráněná dílna jí přímo v jejích prostorách poskytuje služby, které jsou v souladu s provozním řádem této organizace.
Technologický postup
PET lahve jsou vysypány z nákladního auta na betonovou plochu v hale recyklačního dvora. Zaměstnanec shrnuje lahve na dopravník, který je vyváží na dopravní pás. U dopravního pásu stojí zaměstnanci chráněné dílny, kteří uvolňují zašroubované uzávěry a provádějí třídění: znečištěné lahve a jiný odpad se vyřazují, čisté se rozdělují podle barvy. Lahve se dále lisují a takto upravené prodávají jako surovina zpracovatelům pro výrobu různých produktů.
Vyřazení znečištěných lahví (např. olejem, pískem) a jiného odpadu (např. papíry, sklo, zbytky potravin) a uvolnění zašroubovaných uzávěrů, aby se lahve daly dobře slisovat. Zaměstnanci stojí u dopravního pásu, po kterém se pohybují PET lahve, vybírají neznečištěné láhve, znečištěné zůstávají ležet a padají do připraveného kontejneru. | Pracovní oděv, rukavice, pevné boty, dopravní pás. | Manipulační dělník pro třídění plastových lahví. |
Roztřídění podle barvy. Zaměstnanci stojí u dopravního pásu, po kterém se pohybují PET lahve, znečištěné zůstávají ležet (viz předcházející pracovní operace) a neznečištěné se podle barev vybírají a vhazují do jednotlivých nádob. | Pracovní oděv, rukavice, pevné boty, dopravní pás, nádoby na tříděný odpad. | Pracovník třídění plastových lahví a obsluhy dopravníku. |
Slisování vytříděných PET lahví na lisu. Zaměstnanci chráněných dílen nasypou vytříděné lahve jedné barvy do lisu, kde se slisují. Lis obsluhuje mistr chráněné dílny nebo zaměstnanec technických služeb. | Pracovní oděv, rukavice, pevné boty. Palety, lis, zařízení na vázání kovovými fóliemi. | Pracovník obsluhy lisu. Pověřený zaměstnanec technických služeb určený k obsluze lisu. |
Příprava expedice slisovaných PET lahví k recyklaci. Balíky slisovaných PET lahví se umístí na palety, které se jednou za měsíc naloží na nákladní auto a odvážejí. Vysokozdvižný vozík obsluhuje zaměstnanec technických služeb nebo mistr chráněné dílny. | Pracovní oděv, rukavice, pevné boty, vysokozdvižný vozík. | Manipulační dělník pro třídění plastových lahví. Pověřený zaměstnanec technických služeb určený k obsluze vysokozdvižného vozíku. Mistr chráněné dílny. |
Logistika a dodavatelsko-odběratelské vztahy
PET láhve získávají technické služby prostřednictví sběrných míst. Z těchto zajišťují svoz nákladními auty do haly, kde je linka na třídění a předběžnou úpravu. Odběratelem služeb chráněné dílny je zadavatel, tedy technické služby.
Vytříděné PET lahve se lisují a prodávají specializované firmě jako surovina k recyklaci. Prodej zajišťují technické služby.
osoby se zdravotním postižením a zároveň dlouhodobě nezaměstnaní (minimálně 6 měsíců) s nízkou nebo nevhodnou kvalifikací.
další marginalizované skupiny na trhu práce (osoby vykonávající alternativní trest, osoby bez přístřeší – bezdomovci, osoby po návratu z výkonu trestu).
Personální a pracovně-právní vztahy
Činnost zaměstnanců chráněné dílny řídí mistr. Úkoly mistra chráněné dílny může plnit i pracovník technických služeb. V takovém případě nemusí mít chráněná dílna vlastního mistra.
Práci vykonává mistr a zaměstnanci na chráněných pracovních místech. Úkoly mistra chráněné dílny může plnit i zaměstnanec technických služeb. V takovém případě chráněná dílna vlastního mistra mít nemusí.
Požadavky jsou určeny dle jednotlivých pracovních pozic.
Mistr chráněné dílny:
Zaměstnanci chráněných dílen jsou osoby se zdravotním postižením. K předpokladům přijetí na chráněná pracovní místa patří následující požadavky:
B1) Ověření programu v rámci realizace projektu EQUAL
Místo konání:
Ověřovací oblast Krnov. Práce prováděla organizace REINTEGRA, která sídlí v Krnově a provozuje chráněné dílny v Krnově a v Holčovicích. Program byl realizován ve spolupráci s Technickými službami města Krnova. Tato organizace (dále také „zadavatel“) si objednala u chráněné dílny třídění a předběžnou úpravu PET lahví před recyklací v prostorách recyklačního dvora Technických služeb v Krnově.
Datum konání:
září 2003 - září 2004
Stručná charakteristika ověřovaného programu
Zaměstnanec chráněných dílen docházel do recyklačního dvora technických služeb a pracoval na lince pro třídění a předběžnou úpravu PET lahví, která technickým službám patří.
Zaměstnanec chráněných dílen prováděl nebo asistoval u následujících činností:
Práci organizoval a řídil pověřený zaměstnanec technických služeb.
Technologický postup
Vyřazení znečištěných lahví (např. olejem, pískem a jiného odpadu např. papíry, sklo, zbytky potravin) a uvolnění zašroubovaných závěrů. | Pracovní oděv, rukavice, pevné boty, dopravní pás. | Pracovník třídění plastových lahví a obsluhy dopravníku. | ||
Roztřídění podle barvy. | Pracovní oděv, rukavice, pevné boty. dopravní pás, nádoby na tříděný odpad. | Zaměstnanec chráněných dílen vybírá znečištěné lahve a podle barev je vhazuje do jednotlivých nádob. Technické služby v Krnově mají speciální linku, takže zaměstnanci vhazují lahve jednotlivých barev do samostatných místností, které jsou oproti dopravnímu pásu v nižším podlaží. | Pracovník třídění plastových lahví a obsluhy dopravníku. | |
Slisování vytříděných PET lahví na lisu. | Pracovní oděv, rukavice, pevné boty, lis, zařízení na vázání kovovými fóliemi. | Zaměstnanec chráněných dílen nasype vytříděné lahve jedné barvy do lisu, kde se slisují. Technické služby používají k sypání dopravník, proto úkolem zaměstnance je jen shrnovat PET lahve do otvoru, kterým dopravník prochází. Lis obsluhoval zaměstnanec technických služeb. | Pracovník třídění plastových lahví a obsluhy dopravníku. Pověřený a proškolený zaměstnanec technických služeb určený k obsluze lisu. | |
Příprava expedice slisovaných PET lahví k recyklaci. | Pracovní oděv, rukavice, pevné boty, palety, vysokozdvižný vozík. | Balíky slisovaných PET lahví se nakládají na palety. Palety shromažďují a jednou za měsíc se nakládají na nákladní auto a odvážejí. Vysokozdvižný vozík obsluhuje zaměstnanec technických služeb. | Manipulační dělník pro třídění PET lahví. Pověřený a proškolený zaměstnanec technických služeb určený k obsluze vysokozdvižného vozíku. |
PET láhve získávají technické služby prostřednictví sběrných míst. Z těchto zajišťují svoz nákladními auty do haly, kde je linka na třídění a předběžnou úpravu. Odběratelem služeb chráněné dílny je zadavatel, tedy technické služby.
Vytříděné PET láhve se lisují a prodávají jako surovina k recyklaci. Prodej zajišťují technické služby.
Přínosem programu je z ekologického hlediska příprava PET lahví k recyklaci. Technické služby provádějí měsíčně smluvní úhradu práce chráněné dílně REINTEGRA. Na lince pracovalo denně cca 5 osob (1 zaměstnanec chráněné dílny, ostatní byly zaměstnanci zadavatele). Za 1 den vyprodukovali cca 300 - 400 kg slisovaných a vytříděných PET lahví.
Technické služby zajišťovali prodej slisovaných PET lahví firmě provádějící recyklaci, např. Silon a.s., která je používala jako surovinu k výrobě různých produktů (např. umělých vláken).
Ověřování se zúčastnil dlouhodobě nezaměstnaný muž (déle jak 4 roky) se zdravotním postižením, částečně invalidní. Tento muž byl přijat do pracovního poměru na chráněné pracovní místo v září 2003.
Činnost zaměstnance chráněné dílny řídil pověřený zaměstnanec technických služeb, který rozděloval a kontroloval práci člověka na ověřovacím místě i dalších 4-5 zaměstnanců technických služeb přímo ve sběrném dvoře.
Se zaměstnancem byla uzavřena pracovní smlouva. Rozsah úvazku - 30 hodin týdně (6ti hodinový pracovní úvazek).
Sociální práce s cílovou skupinou v rámci programu
Byla použita metoda 12-ti měsíčního programu Integrace. Jejím cílem je umožnit dlouhodobě nezaměstnaným lidem se zdravotním postižením získat a udržet si pracovní místo na otevřeném trhu práce za rovných platových podmínek.
Dvanáctiměsíční program Integrace obsahuje:
Specifikace pracovních a dalších podmínek nutných pro realizaci ověřovaného programu
Program byl realizován na pracovišti technických služeb. Nekladl tedy žádné speciální nároky na provozovatele chráněné dílny.
Doporučení pro program vyplývající z ověřování
Pracovní program je pro osoby z cílové skupiny velmi neatraktivní. Práce u pásu, po kterém se kromě PET lahví pohybují i špinavé papíry nebo zbytky potravin či jiného odpadu, je nepříjemná, v zimních měsících je v areálu technických služeb chladno. Zaměstnání na takových pracovních místech přijímají pouze ti, kteří jiné možnosti nemají (např. trestané osoby s nízkou kvalifikací). Z toho pramení také většinou špatné vztahy s kolegy na pracovišti. Uvedená negativa kladou na zaměstnance zvýšené nároky po stránce psychické. Většina dlouhodobě nezaměstnaných nebo jiných osob z rizikových skupin není na psychickou zátěž připravena ani není ochotna ji podstupovat. Z pohledu ověřovatele se takový pracovní program jeví jako nevhodný pro integraci rizikových skupin na trh práce.
Fotodokumentace z ověřování
B2) Ověření programu v rámci realizace projektu EQUAL
Místo konání:
Ověřovací oblast Ostrava, Chráněná dílna Charity sv. Alexandra, hala partnera OZO Ostrava, s. r. o., Frýdecká 444, 718 00 Ostrava – Kunčice.
Datum konání:
květen 2004 - prosinec 2004
Stručná charakteristika ověřovaného programu
Pracovní program zahrnoval pomocné práce na lince pro třídění a předběžnou úpravu PET lahví. Zadavatelem činností se mohly stát podniky technických služeb, které si u chráněné dílny práce objednávají. Zaměstnanci chráněných dílen přicházeli do recyklačního dvora technických služeb a pracovali na zařízeních, které technickým službám patří.
Zaměstnanci chráněných dílen zajišťovali:
Práci organizoval a řídil mistr haly zadavatele (objednatele), kterým byl OZO Ostrava, s.r.o.
PET lahve se slisovaly do balíků, čímž bylo dosaženo požadovaného (asi desetinásobného) zmenšení objemu a tím i snížení nákladů na dopravu při jejich následné přepravě do recyklačního závodu, který vykupoval a zpracovával pouze tříděný materiál splňující požadovaná kritéria kvality (roztřídění podle barvy, nepřítomnost cizích nečistot, zvláště kontaminantů, především příměsi PVC, nepřítomnost PET lahví znečištěných olejem, pískem, prachem i jiným znečištěním).
Produktivita práce byla velmi závislá na stavu vstupního třízeného odpadu. Pokud byly k dispozici jen PET láhve, tři zaměstnanci byli schopni za 7,5 hodiny vytřídit až 2t lahví.
Technologický postup
PET lahve se pohybovaly na dopravním pásu, u kterého stáli zaměstnanci chráněné dílny, kteří prováděli třídění PET lahví. Znečištěné lahve a jiný odpad se vyřazovaly a plynule přecházely ke zpracování na lince výroby paliva. Čisté lahve se třídily podle barvy, lisovaly a prodávaly zpracovatelům jako surovina pro výrobu různých produktů.
Vyřazení znečištěných lahví (např. olejem, pískem). Zaměstnanci stojí u dopravního pásu, po kterém se pohybují PET lahve, vybírají neznečištěné láhve, znečištěné zůstávají ležet a padají do připraveného kontejneru. | Pracovní oděv, rukavice, pevné boty, dopravní pás. | Mobilní lidé s dobrým zrakem a především barevným viděním. | ||
Roztřídění podle barvy, případně další úpravy. Zaměstnanci chráněných dílen vybírají neznečištěné láhve a podle barev je vhazují do jednotlivých nádob. (Pokud zadavatel požaduje další úpravy, provádí se následně, např. odstranění uzávěru nebo odstranění nalepené papírové etikety). | Pracovní oděv, rukavice, pevné boty, dopravní pás, nádoby na tříděný odpad, případně nůž. | Mobilní lidé s dobrým zrakem, především barevným viděním a motorikou. | ||
Slisování vytříděných PET lahví na lisu. Zaměstnanci chráněných dílen nasypou vytříděné lahve jedné barvy do lisu, kde se slisují. | Pracovní oděv, rukavice, pevné boty, lis. | Momentálně provádí partner OZO Ostrava. | Mobilní lidé s dobrým zrakem. | |
Příprava expedice slisovaných PET lahví k recyklaci. Balíky slisovaných PET lahví se nakládají na palety, které se umístí na nákladní auto. Vysokozdvižný vozík obsluhuje zaměstnanec OZO Ostrava, s.r.o. | Pracovní oděv, rukavice, pevné boty, zařízení na vázání kovovými fóliemi, palety, vysokozdvižný vozík. | Provádí partner OZO Ostrava. |
Vše zajišťoval partner OZO Ostrava, s.r.o.: od sběru (na sběrnách nebezpečných odpadů částečně pracovali i zaměstnanci chráněného pracoviště) po skladování a pravidelné dodávky.
Vše zajišťoval partner OZO Ostrava, s. r. o. Jednalo se o pravidelný odvoz, skladování, likvidaci i prodej druhotných surovin.
100 % druhotných surovin (plasty bez Cl).
Vytříděné PET láhve se lisovaly a prodávaly jako surovina k recyklaci (např. Silon a.s. k výrobě netkané textilie). Zajišťoval partner OZO Ostrava, s.r.o.
Cílová skupina byly osoby se zdravotním postižením se zaměřením na tyto marginalizované skupiny s nižším vzděláním:
Vzhledem k zázemí byli v rámci ověřování zaměstnáváni pouze muži. Práci vykonávaly osoby s následujícími typy zdravotního postižení: mozková obrna, schizofrenie, psychické nemoci, cukrovka, úrazy končetin, hlavy a páteře. Příklady postižení s nimiž nelze tuto práci vykovávat: epilepsie, glaukom.
Práci všech zaměstnanců souběžně řídil vedoucí střediska (garant) a jeho zástupce. Na částečný úvazek spolupracoval socioterapeut, který pomáhal uživatelům služeb s rozličnými problémy, stmeloval kolektiv a udržoval „dobrou náladu“.
Všichni uživatelé služeb byli v zaměstnaneckém poměru. Byli vybráni ve spolupráci s Úřadem práce v Ostravě pomocí výběrového řízení, které se uskutečnilo formou pohovorů.
Sociální práce s cílovou skupinou v rámci programu
V rámci ověřování tohoto programu probíhá sociální práce s klienty formou socioterapeutických sezení.
Specifikace pracovních a dalších podmínek nutných pro realizaci ověřovaného programu
Nezbytnou podmínkou pro realizaci programu bylo uzavřít smlouvu s partnerem vlastnícím všechna potřebná oprávnění. Při samostatném provozování by bylo nutné splnit legislativní povinnosti (povolení k nakládání s odpady, schválení pracovního prostředí od všech zainteresovaných úřadů a zajištění zkolaudované a patřičně vybavené pracoviště), zabezpečit dostatečný přísun zpracovávaného odpadu a vzhledem k sezónnosti také dostatečné skladovací možnosti.
Výhodou bylo, že partnerem a legislativním garantem se stal OZO Ostrava, s. r. o. Je držitelem všech oprávnění vyplývajících ze zákona o odpadech č. 185/2001 Sb. Charita sv. Alexandra poskytovala tomuto partnerovi služby (živý kapitál) v jeho prostorách. Odpad byl ve vlastnictvím OZO Ostrava, s.r.o. Zaměstnanci této organizace prováděli veškerá školení a pravidelné kontroly, aby činnost chráněného pracoviště byla v souladu s provozním řádem vycházejícím ze zákona o odpadech č. 185/2001 Sb. a schváleným krajským úřadem.
Doporučení pro program vyplývající z ověřování
Ekonomická soběstačnost chráněné dílny plnící výše zmíněný program zpracování odpadů prozatím konvertuje k nule. Velmi záleží na dodavatelsko-odběratelských vztazích a jejich ekonomické návaznosti. Nejdůležitější je mít kontinuální dostatečný přísun vstupního odpadu, případně mít na tzv. „hluchá“ období ekonomicky podložena náhradní činnost.
Fotodokumentace z ověřování