Proč se recyklují úsporné zářivky, které sbíráme i v Chráněné technické dílně?

09.10.2017 - Většina z nás už dnes ví, že vysloužilé lineární či úsporné zářivky je potřeba odevzdat k recyklaci, například do Chráněné technické dílny Charity Opava. Ne všichni ale víme, proč a jaký je jejich další osud.

Většina z nás už dnes ví, že vysloužilé lineární či úsporné zářivky je potřeba odevzdat k recyklaci, například do Chráněné technické dílny Charity Opava. Ne všichni ale víme, proč a jaký je jejich další osud.

Recyklace nefunkčních zářivek je důležitá ze dvou důvodů. Tím prvním je ochrana životního prostředí před nebezpečnou rtutí, která je v těchto výrobcích v malém množství obsažena. V jedné úsporné zářivce jde o 3–5 mg rtuti. Při mnohonásobně vyšších koncentracích může tato jedovatá látka poškodit nejen životní prostředí, ale i naše zdraví. Druhým důvodem je opětovné materiálové využití, jež u zářivek v současnosti dosahuje 95–100 %. Využitím recyklovaných materiálů při další výrobě se šetří přírodní zdroje surovin.

Zpětným odběrem a ekologickou recyklací osvětlovacích zařízení se od roku 2005 zabývá neziskový kolektivní systém EKOLAMP. Obyvatelé Opavska mohou nefunkční zářivky zdarma odevzdávat v Chráněné technické dílně Charity Opava ve Velkých Hošticích nebo v elektro obchodě při nákupu nových.

Ze sběrných míst EKOLAMP sváží zářivky do specializovaných recyklačních firem, kde jsou z nich pro opětovné použití získávány především kovy, plasty, sklo a rtuť. Hliník, mosaz a další kovy se mohou znovu použít v kovovýrobě, například pro součástky jízdních kol. Z recyklovaných plastů jsou vyráběny zatravňovací dlaždice či plotové dílce. Vyčištěná rtuť je znovu využívána v průmyslové výrobě. Sklo ze zářivek se používá jako technický materiál nebo i pro výrobu nových zářivek. Společnost Ekolamp dodává práci také charitním Chráněným technickým dílnám ve Velkých Hošticích.

Prostřednictvím EKOLAMPu se v roce 2016 recyklovalo téměř 5 milionů zářivek a výbojek. To představuje až 25 kg rtuti, která se díky zpětnému odběru nedostala do přírody. Bohužel stále mnoho českých domácností nerecykluje a úsporné zářivky hází do komunálního odpadu. Právě vy můžete pomoci tuto situaci změnit.

Charitní Chráněná technická dílna sídlí ve Velkých Hošticích na Zámecké ulici 68. Svým programem je zaměřena na zpracování klasických i nebezpečných odpadů, zejména elektroodpadu, nabízí také skartaci dokumentů včetně jejich odvozu. Přispívá k řešení problému ekologické likvidace odpadů v opavském regionu. V tuto chvíli zaměstnává více než třicet osob, které by z důvodu svého handicapu nenašly uplatnění na trhu práce.

Děkujeme partnerům